طول مطالعه: 5 دقیقه

تلاش کرده­اند که خود را بیش از یک تیم ورزشی مطرح سازند و در واقع، خود را به عنوان برندهای پیشرو در سطح ورزش حرفه­ای معرفی کنند(کوولیر،2005). علیرغم نتایج مثبت بالقوه گسترش برند، نتایج منفی نیز ممکن است از شکست گسترش برند به دست آید. می­باشد. گسترش­هایی نظیر این موارد به طور روز افزونی عمومیت یافته است، چرا که به تیم­ها اجازه می­دهد تا به صورت بالقوه درآمدهایی را از روش­های غیر سنتی به دست آورند و سبب تعامل بیشتر مشتریان و برند تیم گردد(والش،2010).

بورس استانی ایتالیا 2011) تحقیقی در مورد گسترش برند باشگاه­های فوتبال پرتغال به سایر رشته­های ورزشی و اثر آن بر ارزش ویژه برند باشگاه انجام داد. هر گونه آسیبی به ارزش ویژه برند تیم می­تواند در نهایت، بر توانایی تیم در تولید درآمد تاثیر منفی بگذارد و دیدگاه هواداران نسبت به تیم را مخدوش کند. 2004) در تحقیق خود به این نتیجه رسید که هواداران زمانی برند اصلی و گسترش یافته را دارای تناسب می­دانند که فعالیت گسترش یافته مرتبط با ورزش باشد.

رونمایی آیفون Se
ارزیابی مشتریان از محصول جدید بر پایه دیدگاه آن­ها از برند اصلی شکل می­گیرد. همچنین، سیمونسون(2012) در تحقیق خود وفاداری مشتریان را از جمله فاکتورهای سازنده ارزش ویژه برند می­داند که بر گسترش برند تاثیر دارد که با نتایج این پژوهش همسو است. حضور هواداران در ورزشگاه به هنگام بازی­های تیم، استقبال و حمایت آن­ها از باشگاه می­تواند در ارتقای ارزش ویژه برند باشگاه موثر باشد. بر اساس تحلیل مصاحبه­ها 22 عامل مرتبط با ارزش ویژه برند باشگاه شناسایی شد که این عوامل می­توانند به ایجاد ارزش ویژه برند باشگاه کمک کنند و از این طریق بر موفقیت گسترش برند موثر باشند.

کلر(1993)، گلادن و فانک(2002) وفاداری مشتریان را از جمله عوامل ارزش ویژه برند معرفی می­کنند. باشگاه­های فوتبال لیگ برتر در کشور با داشتن هواداران پرشمار و اقبال عمومی، دارای پتانسیل بالایی در زمینه درآمدزایی از طریق فعالیت­های مدیریت برند و به خصوص استفاده از استراتژی گسترش برند هستند، اما همان طور که ادبیات تحقیق بیان می­کند و تجربه­های اندک در زمینه گسترش برند باشگاه­های فوتبال کشور نشان داده است، چنانچه این اقدامات بدون تحقیق و بررسی علمی از شرایط و عوامل موثر بر آن انجام شود، نه تنها درآمدزا نبوده، بلکه باعث تخریب وجهه و ارزش برند باشگاه خواهد شد.

به دلیل هزینه کم و احتمال موفقیت زیاد اجرای استراتژی گسترش برند، بیش از 80 درصد شرکت­ها تمایل دارند تا از این طریق محصولات جدید خود را در بازار عرضه کنند(سوامیناتن،2002). در مجموع با توجه به نتایج تحقیق می­توان گفت ارتقای ارزش ویژه برند باشگاه و تقویت هویت تیمی هواداران، اقداماتی است که مدیران باشگاه­ها قبل از انجام گسترش برند باید به انجام آن مبادرت ورزند. 1993) معتقد است که عوامل تداعی برند بر ارزش ویژه برند موثر است. ​.

رئال مادرید و بایرن مونیخ در صورتی که ارزش ویژه برند باشگاه پایین باشد، ابتدا مدیران باشگاه باید با اتخاذ برنامه­های صحیح، ارزش ویژه برند باشگاه را ارتقا دهند و سپس به انجام برنامه­های گسترش برند مبادرت ورزند. با وجود خطراتی که این راهبرد به همراه دارد، اکثر اوقات تصمیماتی که برای گسترش برند گرفته می­شود، با تمرکزی نزدیک بینانه به مزایای فراوان بالقوه آن است. در این راستا داشتن فروشگاه اینترنتی و فروش آنلاین محصولات، تاسیس فروشگاه با نام باشگاه در شهرهای مختلف، ارائه محصولات و خدمات نزدیک استادیوم محل برگزاری مسابقات، انجام تمرین و یا ارائه محصولات نزدیک محل باشگاه می­تواند در موفقیت گسترش برند باشگاه موثر باشد.

باشگاه منچستر یونایتد با داشتن فروشگاه آنلاین، محصولات باشگاه همچون لوازم و تجهیزات ورزشی، انواع لباس و پوشاک و هدایا را با نام باشگاه ارائه می­دهد. این امر در مورد باشگاه­های فوتبال نیز صدق می­کند؛ زمانی که هواداران دیدگاه مثبتی نسبت به یک باشگاه دارند و آن را به عنوان باشگاهی قدرتمند و معتبر می­شناسند، نگرش بهتری نیز از گسترش برند باشگاه خواهند داشت و احتمال موفقیت ارائه محصولات و خدمات با برند باشگاه افزایش می­یابد.

مثال­های زیادی از گسترش برند در سطح ورزش حرفه­ای وجود دارد؛ به عنوان مثال، فروشگاه­های تجاری تیم، رستوران­ها، وب سایت­ها، مجلات، مجموعه­های ورزشی و غیره. آپوستوپولو(2002) توزیع محصولات از کانال­های مناسب را از عوامل موثر بر گسترش برند باشگاه­های ورزشی معرفی می­کند که با نتایج تحقیق حاضر همسوست. نتایج این چهار تحقیق که همگی در حوزه باشگاه­های ورزشی انجام شده است با نظر مصاحبه شوندگان مبنی بر نقش تناسب محصول ارائه شده با حوزه ورزش در موفقیت گسترش برند باشگاه­ها همسو می­باشد.

واردات خودرو دست دوم دومین عامل اصلی شناسایی شده اقدامات بازاریابی مناسب برای محصول یا خدمتی است که با برند باشگاه ارائه می­شود. اگر محصولات یا خدمات ارائه شده در زمینه ورزش باشند، هواداران تداعیات ذهنی خود را از برند اصلی راحت تر به محصول جدید منتقل می­کنند و این امر باعث اقبال بیشتر هواداران به گسترش برند می­شود. هواداران با هویت تیمی بالا از هیچ اقدامی برای موفقیت باشگاه خود دریغ نمی کنند و تمایل بیشتری به خرید محصولات یا استفاده از خدمات تحت برند باشگاه دارند و از این طریق پاسخگوی احساس تعهد و تعلق خود به باشگاه هستند.

ولادیمیر پوتین جودو

بر اساس دیدگاه مصاحبه شوندگان، این هواداران وفادار هستند که علیرغم نتایج بازی­ها و افت و خیز تیم­ها در مسابقات، تیم را همراهی و حمایت می کنند و در نتیجه، این گروه از هواداران تمایل بیشتری به پذیرش گسترش برند باشگاه و خرید محصولات باشگاه خواهند داشت. شاید بتوان گفت که این عامل مختص کشور ما می­باشد که در آن قوانین مربوطه یا وجود ندارد و یا به خوبی اجرا نمی­شود. هویت هواداران در واقع تعهد شخصی فرد و درگیری احساسی او با یک باشگاه است. ​&;&;!

خرید گیم تایم 90 روزه

هنگامی که هواداران این مزایا را از باشگاه محبوب خود در ذهن تداعی می­کنند، در نتیجه ارزش بالاتری برای باشگاه قائل هستند. نگرش تداعی برند ارزیابی کلی مصرف کننده از یک برند است(تکلی، 1391). نگرش مثبت هواداران نسبت به باشگاه، اهمیت داشتن تیم برای هواداران و آگاهی و دانش هواداران از باشگاه عوامل سازنده نگرش تداعی برند باشگاه بودند که بر ارزش برند باشگاه تاثیر دارند. مصاحبه شوندگان شامل 10 نفر اساتید مدیریت ورزشی، یک نفر از اساتید مدیریت بازرگانی، 2 نفر از مدیران باشگاه­ها و 2 نفر از اعضای کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال بودند.

پیشنهاد می­کند که تاکید مدیران باشگاه­های حرفه­ای باید بر ایجاد یک نشان قوی، برقراری ارتباط قوی با مصرف کنندگان و پاسخگویی به نیازها و خواسته­های آنان از تیم باشد(معماری،1386). دانش و هنرِ ایجاد، راهبری و ایجاد ارزش افزوده به وسیله برندها به یکی از چالش برانگیزترین جنبههای فعالیتهای بازاریابی و بازرگانی تبدیل شده است. گردآوری داده­ها از طریق مطالعات کتابخانه­ای و مصاحبه صورت گرفت.

آخرین بروزرسانی در: