طول مطالعه: 5 دقیقه

این در حالی است که باشگاه های لیگ برتر فوتبال ایران برای رویارویی با تهدید هایی چون: خالی شدن استادیوم ها از تماشاگران، عدم توفیق در درآمدزایی و تراز منفی اکثر باشگاه ها، نامطلوب بودن وجهه فوتبال در کشور و غیره، نیازمند بکارگیری شیوه های نوین بازاریابی از جمله بازاریابی رسانه اجتماعی می باشند. این کار پس از انجام مصاحبه انجام شد تا مصاحبه خالی از هر گونه پیش فرض و جهت گیری انجام شود. روایی در پژوهش­های کیفی از جمله تئوری داد­ه­بنیاد، بیشتر بر روی صحت داده­­ها (روایی درونی) تأکید دارد تا معنایی که در مطالعات کمّی به کار می­رود .به عبارتی، در این روشِ پژوهشی سعی شد که از طریق ایجاد روابط علّی و حذف روابط مصنوعی، روایی درونی افزایش یابد .این کار از طریق ارائه نتایج به دست آمده به مصاحبه شوندگان (مشارکت کنندگان در پژوهش) انجام ­شد.

بورس کالای ایران

در این مرحله سعی شد که انتخاب مقوله­ها به گونه­ای صورت پذیرد که مقولۀ اصلی، عمده مفاهیم پدید آمده در مراحل قبل را پوشش دهد. بنابراین، می­توان ادعا نمود که فرآیند کدگذاری باز در مرحله اولیه و کدگذاری نهایی از پایایی کافی برخوردار بوده است. متاسفانه، این فرهنگ نامناسب در فضای مجازی نمود بیشتری پیدا کرده است. رسولی(1393) نیز با بررسی لیگ فوتبال ایران و سرن و آریجیل (2011) این موضوع را تایید کرده است.

رئال مادرید لایپزیش
همچنین، کریستوفر (2015) تغییر و تحول دائمی در رفتار مصرف­کنندگان و شبکه­های اجتماعی هواداران و شرکت­های فناوری را تهدیدی در زمینه کاربری رسانه­های اجتماعی توسط فدراسیون­های ورزشی قلمداد کرده است. 2015) با بررسی دسترسی دیجیتالی باشگاه های برتر اروپا در پایان سال 2014 و روند آنها برای آخر فصل نشان داد که سه باشگاه بارسلونا، رئال مادرید و منچستر یونایتد به ترتیب رتبه اول تا سوم را از نظر دسترسی دیجیتال در بین 24 باشگاه برتر اروپا به خود اختصاص داده اند و حامیان مالی مایل اند بر روی منافع رسانه اجتماعی در ورزش سرمایه گذاری نمایند.

مسکن ملی یزد
2015) اذعان نمودند که سنجش اثربخشی بازاریابی رسانه اجتماعی بسیار دشوار است و این سنجش به هیچ روش سیستماتیکی انجام نشده است. با توجه به استفاده از روش پژوهش داده­بنیاد، تحلیل داده­ها در سه مرحلۀ کدگذاری باز، محوری و انتخابی انجام شد تا در نهایت پارادایمی منطقی شکل گرفت. 2. عوامل زمینه­ای: شرایط زمینه­ای و مداخله­گر در وضعیت موجود بازاریابی رسانه اجتماعی که در این پژوهش شناسایی شد، عبارت اند ار: 1) فناوری ارتباطات و اطلاعات؛ 2) عوامل فرهنگی- اجتماعی؛ 3) عوامل حقوقی و قانونی؛ 4) عوامل اقتصادی ؛ 5) عوامل مرتبط با دولت و سیاست.  &;​​ ​!

متاسفانه، دولت در این زمینه نیز مشکلاتی را برای باشگاه های فوتبال ایجاد نموده است، مواردی مانند ترس دولت از هدایت جریانات سیاسی و مذهبی در رسانه های اجتماعی، غیر اخلاقی دانستن برخی شبکه های اجتماعی، فیلترینگ شبکه­های اجتماعی معروف دنیا مانند فیسبوک و منع قانونی برای سازمان­های ورزشی جهت فعالیت. در این راستا ساختار دولتی اکثر باشگاه­ها در نتیجه وجود مدیران دولتی موقت و دریافت پول از دولت منجر به رویکرد حفظ وضعیت از سوی مدیران شده و انگیزه پیشرفت و تدوین برنامه­های بلندمدت بازاریابی و درآمدزایی را از بین می برد.

آبرزا و اوریلی (2013) نیز چالش­های مدیران ورزشی را شامل نگرانی­ها در مورد اعتبار و روایی اطلاعات، دشواری شناسایی مشتریان آنلاین واقعی، موانع در تخصیص منابع سازمانی و کنترل کم بر پیام­های ارسال شده در صفحات اجتماعی معرفی نمودند. این کارشناسان در بخش­های مختلف آموزشی، پژوهشی و اجرایی موضوع تحقیق آگاه و مشغول به فعالیت بودند و شامل اساتید هیئت علمی دانشگاه با گرایش بازاریابی ورزشی، مدیران و مشاوران بازاریابی و سازمان لیگ، مدیران رسانه و باشگاه­های فوتبال، مدیران سطح عالی کشور در حیطه رسانه و کارشناسان رسانه به ویژه صاحب نظران حوزه رسانه اجتماعی می­­شدند (جدول 1). همچنین، روش نمونه­گیری قضاوتی در این مرحله مورد استفاده قرار گرفت و نمونه­گیری تا جایی ادامه یافت که گروه پژوهش به این نتیجه رسیدند که اطلاعات جدید، تکرار اطلاعات قبلی است و دیگر اطلاعات مفهومی جدیدی که نیاز به کد جدید یا گسترش کدهای موجود داشته باشند، به­دست نمی­آید.

این شرایط را می­توان با عنوان عوامل قانونی دسته­بندی کرد. از سوی دیگر، فوتبال به عنوان یک ورزش رسانه­ای با دارا بودن ویژگی­هایی مانند جذابیت، تعداد بالای هواداران و حاشیه ساز بودن، زمینه حضور خود را در رسانه­های مختلف از جمله رسانه­های نوین ایجاد نموده است. رسولی(1393) نیز دولتی بودن باشگاه­ها را به عنوان معضل فوتبال بر شمرده است. بر این اساس، در مرحلۀ اول، 45 نکته کلیدی و 130 عدد از کدهای اولیۀ حاصل از مصاحبه­های انجام شده، به صورت تصادفی انتخاب و از کدگذار خواسته شد تا محتویات نکات کلیدی را با کدهای اولیۀ استخراج شده، ارتباط دهد.

قرعه کشی ایران خودرو Https //www.google.com در مرحلۀ دوم، از مصاحبه­های عمیق با صاحب­نظران به­منظور یافتن عوامل و چالش­های بازاریابی رسانه اجتماعی استفاده شد. درنهایت، 19 مصاحبۀ کیفی انجام شد. داهنیل و همکاران(2014) نیز عوامل سازمانی(اطمینان مدیریت ارشد از وجود منابع انسانی، مالی و زمان برای بازاریابی الکترونیکی، آگاهی و اشتیاق در مورد فناوری های موجود، وجود آزمایشات مرتبط و نوآوری ها و راحتی کاربرد آنها در بخش مدیریت) و مدیریت (تصمیم­گیری­های مدیریت عالی سازمان در زمینه عملکرد روازنه و سرمایه­گذاری­های آینده) را از جمله عوامل تاثیرگذار در پذیرش بازاریابی رسانه اجتماعی برشمردند.

رویکرد تجربی و غیر علمی، عملکردها و تصمیمات سلیقه­ای و عدم ریسک­پذیری مدیران، همچنین عدم وجود شایسته­سالاری و افراد متخصص در سازمان لیگ و باشگاه­ها نیز عوامل دیگر در عدم وجود برنامه برای به کارگیری شیوه­های نوین بازاریابی، افزایش بهره­گیری از پیشرفت­های فناوری و ارتقای فوتبال کشور به شمار می­روند. علیرغم تلاش­های صورت گرفته از سوی باشگاه ها،­ لیگ ها و ستاره های فوتبال دنیا، باشگاه های فوتبال ایران از امکانات این رسانه های نوین بهره کافی را نبرده­اند.

دلار سبزه میدان نتایج تحقیق نشان داد که ساختار باشگاه ها می­تواند بر روی وضعیت بازاریابی رسانه اجتماعی در فوتبال تأثیر بگذارد. بر این اساس، تحقیق حاضر به بررسی عوامل موثر بر بازاریابی رسانه اجتماعی در فوتبال کشور برای ترسیم موانع و مشکلات آن می­پردازد.. در حقیقت، فناوری ارتباطات و اطلاعات (فاوا) که به سرعت در حال گسترش است، مستقل از فرهنگ نیست و باید مسبوق به یک فرهنگ و ملازم آن باشد.

بازاریابی رسانه اجتماعی، به دست آوردن ترافیک وب­سایت و یا کسب توجه به یک موضوع از طریق رسانه­های اجتماعی است. از سوی دیگر، هر پدیده در حال وقوعی نمی­تواند خارج از قانون و سیاست های کلان یک جامعه رخ بدهد. باشگاه های مطرح دنیا نیز از این ابزار برای بسط و پیشبرد نام تجاری خود در سطح منطقه یا جهان استفاده می کنند. ، 2010) استفاده می کنند.

آخرین بروزرسانی در: