طول مطالعه: 5 دقیقه

بنابراین، تحقیق حاضر به دنبال شناسایی عوامل موثر بر گسترش برند باشگاه­های فوتبال لیگ برتر بر اساس دیدگاه خبرگان بود. می­باشد. گسترش­هایی نظیر این موارد به طور روز افزونی عمومیت یافته است، چرا که به تیم­ها اجازه می­دهد تا به صورت بالقوه درآمدهایی را از روش­های غیر سنتی به دست آورند و سبب تعامل بیشتر مشتریان و برند تیم گردد(والش،2010). به همین دلیل دستیابی به بازارهای جهانی و منطقهای با توجه به ویژگیهای هر بازار و معرفی برندهای مناسب، از مهمترین ابزارهای موفقیت و توسعه پایدار سازمانهای تجاری و حتی غیرتجاری در دنیای رقابتی آینده به شمار میرود(یعثوبی،1391).

ولادیمیر پوتین بیوگرافی
یک برند موفق نهتنها نقطه اتکای منحصر به فردی برای تمایز نسبت به رقبا است، بلکه برای بازار هدف خود، ارزش افزوده ایجاد مینماید. در واقع، اگر محصول یا خدمت ارائه شده دارای کیفیت لازم نباشد، گسترش برند نه تنها موفق نخواهد بود، بلکه ممکن است ارزش برند باشگاه نیز به خطر بیفتد و سبب شکل گیری دیدگاه منفی در هواداران نسبت به باشگاه شود. 1- مرور متن نوشتاری داده­ها، کسب احساس کلی نسبت به آن­ها و تعیین چگونگی بخش بندی متن نوشتاری؛2 - انتخاب بخش­هایی از متن نوشتاری داده­ها به صورت اطلاعات کدگذاری شده؛ 3- مرور کدهای تدوین شده و ادغام آن­ها به صورت دسته­های عمده­تر اطلاعات؛ 4- کاهش دسته­ها، حذف دسته­های تکراری و ادغام دسته­های کوچکتر در دسته­های عمده­تر؛ 5- تبدیل دسته کدها به 5 تا 7 موضوع؛ 6- انتخاب کدهایی (مقوله­هایی) به عنوان موضوع بحث و مشخص کردن بقیه مقوله­ها برای توصیف آن­ها در گزارش تحقیق(بازرگان،1389).

زلنسکی قبل از ریاست جمهوری

زمانی که موضوع به حد اشباع نظری رسید، فرآیند انجام مصاحبه و جمع آوری داده­ها پایان یافت. همچنین، گلادن و فانک(2002) تداعی برند را مهمترین عامل سازنده ارزش ویژه برند در تیم­های ورزشی عنوان می­کند و تداعی برند را به سه دسته ویژگی، مزایا و نگرش تداعی برند تقسیم می­کند که با یافته­های تحقیق حاضر همسو است. همچنین، سیمونسون(2012) در تحقیق خود وفاداری مشتریان را از جمله فاکتورهای سازنده ارزش ویژه برند می­داند که بر گسترش برند تاثیر دارد که با نتایج این پژوهش همسو است.

مسکن ملی قم باشگاه بنفیکا لیسبون پرتغال که پرافتخارترین باشگاه فوتبال در کشور پرتغال است، برند خود را از رشته فوتبال به سایر رشته­های ورزشی نظیر فوتسال، هاکی، والیبال، دو میدانی، راگبی، تنیس و جودو گسترش داده است. فشارهای زیادی که سازمان­های ورزشی در قرن بیست و یکم با آن روبرو هستند (نیاز به افزایش درآمد و سود و تقویت ارتباط با هواداران) آنها را مجبور کرده است تا به دنبال منابع جدید درآمد باشند. تا محصول یا خدمت جدید به خوبی معرفی نشود و در معرض دید عموم قرار نگیرد و تبلیغات مناسب در مورد آن صورت نپذیرد، نباید انتظار داشت که گسترش برند مورد توجه هواداران قرار گیرد.

دوز چهارم واکسن کرونا
اگر آن­ها برندی را قدرتمند و دارای ارزش بالا بدانند، استقبال بیشتری از محصولات جدید آن برند می­کنند. پس از انجام مصاحبه­ها و تحلیل آن­ها، 4 عامل ارزش ویژه برند باشگاه، هویت تیمی هواداران، اقدامات بازاریابی، قوانین و مقررات شناسایی شدند که در ادامه مورد بررسی قرار می­گیرند. آن­ها بیان می­کنند که قبل از هر کار باید ارزش ویژه برند باشگاه مورد بررسی قرار گیرد، چرا که عامل مهمی در موفقیت گسترش برند باشگاه است. وی متعقد است که سال­های 2000 تا 2010 دهه­ای است که فعالیت مدیران از تمرکز روی پیروزی تیم­ها به عنوان وسیله­ای برای تحقق سود کوتاه­مدت به طرف تمرکز روی مدیریت استراتژیک برند تیم یا سازمان به عنوان وسیله تحقق طولانی مدت دارایی شرکت انتقال خواهد یافت(گارلند،2004).

ولادیمیر پوتین نی نی سایت قدرت برند اصلی، ادراک تناسب بین برند اصلی و محصول جدید، اقدامات ترویجی و تبلیغات، کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده، استراتژی توزیع و مدیریت قراردادها از جمله عوامل موثر بر گسترش برند شناخته شدند. مثال­های زیادی از گسترش برند در سطح ورزش حرفه­ای وجود دارد؛ به عنوان مثال، فروشگاه­های تجاری تیم، رستوران­ها، وب سایت­ها، مجلات، مجموعه­های ورزشی و غیره. دانش و هنرِ ایجاد، راهبری و ایجاد ارزش افزوده به وسیله برندها به یکی از چالش برانگیزترین جنبههای فعالیتهای بازاریابی و بازرگانی تبدیل شده است.

خودرو ملی امارات

آپوستوپولو(2002) 5 نوع گسترش برند را برای باشگاه­های ورزشی شناسایی کرده است (گسترش مرتبط با ورزش، مرتبط با حوزه تفریحات و سرگرمی، مرتبط با رسانه، مرتبط با اطلاع رسانی و گسترش برند با ادراک پایین از تناسب) و بیان می­کند ادراک هواداران از تناسب گسترش برند با حیطه ورزش بر موفقیت گسترش برند موثر است. با توجه به هدف تحقیق- شناسایی عوامل موثر بر گسترش برند باشگاه­های فوتبال- روش تحقیق حاضر کیفی و از نوع زمینه یابی است؛ بدین صورت که ابتدا مطالعات کتابخانه­ای (مطالعه مقالات، کتب، اسناد و وب سایت باشگاه­ها) به منظور تهیه فهرستی از عوامل موثر بر گسترش برند در بخش صنعت، خدمات و ورزش انجام گرفت، سپس برای شناسایی عوامل موثر در باشگاه­های فوتبال کشور مصاحبه نیمه ساختاریافته با خبرگان صورت پذیرفت.

بعضی از محققان تخمین زده­اند 30 تا 35 درصد از همه محصولات جدید با شکست مواجه می­شوند. والش و لی(2012) بررسی هویت تیمی هواداران را جزو گام نخست مدل اجرای استراتژی گسترش برند می­دانند و بیان می­کنند که داشتن هواداران با هویت تیمی بالا عاملی است که به باشگاه­های دارای ارزش ویژه برند پایین نیز اجازه می­دهد تا گسترش برند موفقی داشته باشند. 2004) در تحقیق خود به این نتیجه رسید که هواداران زمانی برند اصلی و گسترش یافته را دارای تناسب می­دانند که فعالیت گسترش یافته مرتبط با ورزش باشد.

شاید بتوان ادعا کرد که تنها ابزاری که میتواند تمامی ویژگیهای بالا را به صورت موثر گرد هم آورده و خود نیز به عنوان یک دارایی، ارزش اقتصادی سازمان را افزایش دهد، برند یا همان نام تجاری است(یعثوبی،1391). همچنین، این دسته از هواداران در صورت عدم موفقیت باشگاه در گسترش برند، اعتماد خود به برند باشگاه را از دست نمی دهند و همچنان از باشگاه خود حمایت می­کنند. در صورت اجرا نشدن این قوانین، باشگاه­ها نمی­توانند درآمدزایی مناسبی از گسترش برند خود داشته باشند و در نتیجه، اقدامات باشگاه در ارائه محصولات یا خدمات جدید با شکست مواجه می­شود. ​​​​.

هنگامی که هواداران این مزایا را از باشگاه محبوب خود در ذهن تداعی می­کنند، در نتیجه ارزش بالاتری برای باشگاه قائل هستند. دومین عامل اصلی شناسایی شده اقدامات بازاریابی مناسب برای محصول یا خدمتی است که با برند باشگاه ارائه می­شود. امروزه در صنعت ورزش، هواداران بیشتر برای جنبه نمادین هزینه می­کنند که مهمترین آن­ها برند هر باشگاه است. هویت هواداران در واقع تعهد شخصی فرد و درگیری احساسی او با یک باشگاه است. باشگاه منچستر یونایتد با داشتن فروشگاه آنلاین، محصولات باشگاه همچون لوازم و تجهیزات ورزشی، انواع لباس و پوشاک و هدایا را با نام باشگاه ارائه می­دهد.

آخرین بروزرسانی در: