طول مطالعه: 5 دقیقه

صادرات روسیه در سال های 2003 و 2004 بیست برابر بیشتر از واردات این کشور از ایران بوده است کالاهای نیرویی و سوختی اندکی بیشتر از 27درصد کالاهای صادراتی روسیه بوده اند دیگر کالاها عمدتاً محصولات کارخانه های ذوب آهن،ماشین سازی و صنایع شیمیایی بوده اند بازار روسیه برای ایران جهت صادرات انواع کالای سنتی این کشور جالب و جذاب می باشد. در این سالها مهمترین کالاهای وارداتی ایران از روسیه، تسلیحات و پس فولاد، آهن آلات و چوب بود صادرات ایران به روسیه نیز به ویژه در سال های 2006 و پس از آن، خودرو، قطعات یدکی خودرو و موادغذایی بوده است در توافقنامه انرژی در تیر 1387 دو کشور بر تشکیل شرکت مشترک ایران و روسیه تأکید کردند هم چنین توسعه فازهای پارس جنوبی، همکاری درزمینه انتقال نفت خام دریای خزر به دریای عمان «خط لوله نکا- جاسک»، ساخت پالایشگاه در شمال کشور و بررسی و مطالعه و اجرای توسعه میدان آزادگان شمالی مورد تأکید قرارگرفت. ​​​!

قرعه کشی ایران خودرو 6 اردیبهشت 1401

سرانجام پس از کش وقوس های فراوان، رئیس جمهور روسیه روز 22 سپتامبر. قرارداد دولت قزاقستان با شرکت آمریکایی شورون و قراداد دولت آذربایجان با کنسرسیوم شرکت های آمریکایی -اروپایی- ترک و روسی نمونه هایی از قراردادهای این کشورها در جهت بهره برداری از منابع دریای مازندران بود که البته با مخالفت دو کشور ایران و روسیه مواجه گردید. جمهوری اسلامی ایران که توأمان دو گزینه سهم بیست درصدی و تأکید بر حفظ رژیم حقوقی گذشته را پی گیری می کرد نتوانست از برتری یا مزیت های ژئوپلتیکی خود به نحو احسن بهره برداری نماید این دشواری در دوران آقای خاتمی نیز استمرار یافت جهت گیریهای تقابل گرایانه و تهاجمی ایران در برابر آمریکا زمینه های مناسبی را برای رقیبهای منطقه ای در خزر فراهم آورده است." دردوران آقای خاتمی از سال 1380 با تحرک و فعالیت در وزارت امور خارجه تحت تأثیر فشارهای مجلس شورای اسلامی و نیز تغییرات در مدیریت مشترک المنافع آن درباره معاوضه نفت و ایجاد تأسیسات بندری و تقویت آن در سواحل دریای مازندران فعالیتهای بیشتری صورت گرفت که تا پیش ازاین جدی گرفته نشده بود. به هر ترتیب با توجه به استمرار خصومت با امریکا و عدم دگرگونی در روابط دو کشور، در دوران آقای خاتمی هم چنان فرصت بهره گیری از موقعیت و مزایای ایران برای جمهوریهای حوزه خزر به ویژه روسیه باقی ماند".

قرعه کشی خودرو روسیه تحت تأثیر سیاستهای عملگرایانه جمهوری اسلامی ایران و علیرغم تحولات بینالمللی در استمرار همکاری و روابط خود با این کشور کماکان مصر به نظر می رسد.این گونه به نظر می رسد که مجموعه عوامل منطقه ای و بین المللی سبب گردیده علی رغم بری چالش ها همکاری های دو کشور همچنان در ابعاد گوناگون تداوم داشته باشد. با چرخش نگرش حاکم بر سیاست خارجی روسیه از غربگرایی به اوراسیاگرایی و اهمیت یافتن آسیا و خاورمیانه در سیاست این کشور، ایران که رهبری سازمان کنفرانس اسلامی را بر عهده داشت از نیمه دهمه 1370/1990 در مسیر توسعه روزافزون روابط سیاسی-امنیتی با روسیه قرار گرفت.  ​​​​​​.

سیاست ج.ا. ایران به عنوان رئیس سازمان کنفرانس اسلامی برای روسیه بسیار اهمیت داشت. پیام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران به گورباچف نقطه عطفی در روابط دو کشور محسوب می شود. بدون شک ایران به عنوان شریکی با پتانسیل بسیار بالای اقتصادی برای روسیه از توجه شایانی برخوردار می باشد در قیاس با غالب کشورهای مشترک المنافع سطح روابط اقتصادی روسیه با ایران بر مبنای میزان درآمد سرانه خالص ملی بالاتر است.

در طول هشت سال جنگ ایران و عراق رهبران آن کشور حمایتهای گوناگون از تهران و بغداد را به همراه اعمال فشار برای پایان دادن به جنگ دنبال کردند. ولی موافقان بر تحت کنترل بودن برنامه هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای تأکید داشتند همکاری روسیه در این زمینه نه تنها مزایای اقتصادی،بلکه سیاسی- امنیتی نیز در برداشته که اوراسیاگرایان بر آن تمرکز داشته اند.

این امر اساساً در حوزه مسائل سیاسی-نظامی- امنیتی تمرکز یافته است. از ایران نیز اتومبیل های سواری «سمند» و «پژو 206» به روسیه تحویل داده می شود مبادله فعال هیئت ها موجب تکمیل مراکزی می شود که برای رشد روزافزون روابط متقابل دو کشور لازم و ضروری است. در سال 2005 شرکت سهامی عام «کاماز» با طرف ایرانی قراردادی را در زمینه سازماندهی، تولید و مونتاژ اتومبیل های باری «کاماز» در تبریز بسته است. ​​.

ارتقا و به روزرسانی 30 فروند جنگنده های - در دسامبر 2005 زمان تحویل 2007-2008 ذکر شد. پس از تجزیه اتحاد شوروی تعداد کشورهای حاشیه دریای مازندران از 2 کشور به 5 کشور افزایش یافت. اما در سال های پس از جنگ شوروی تلاش نمود با استفاده از اختلافات ایران و آمریکا مناسبات دوستانه با ایران را تجدید کند که نسبتاً هم موفق بود. ایران مسأله چچن را موضوع داخلی روسیه قلمداد کرد که برای روسیه حائز اهمیت بود.

دیس تتلو و پیشرو سمبل این همکاری و سرمایه گذاری نیروگاه هسته ای بوشهر می باشد قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1995 به ارزش 800 میلیون دلار به امضا رسید برای اجرای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر حدود 300 شرکت روسی کار می کنند و این قرارداد باعث شده که در حدود 20هزار نفر مشغول به کار باشند فقط در سکوی کارگاه بوشهر بیش از 4هزار نفر فعالیت میکنند که نیمی از آنها متخصصان روسیاند و روسیه در آموزش پرسنل ایرانی با هدف بهرهبرداری از نیروگاه مشارکت دارد.

این پیروزی موجب گردید که ایران برای نخستین بار در تاریخ روابط خود با روسیه از موضع مستقل برخورد نماید. ج.ا. ایران علیرغم تقاضای پایان دادن به خونریزی در چچن و با وجود کشته شدن مسلمانان به وسیله ارتش روسیه، ضمن سرزنش این کشور خواستار پی گیری سیاست و روش های مسالمت آمیز برای خاتمه یافتن این اختلافات شده بود. پیگیری یک سیاست خارجی مستقل اگر چه، برای رهبران شوروی تا مدت ها قابل هضم نبود و فضای سنتی روابط طرفین را کاملاً دگرگون ساخت.

جام جهانی ۲۰۱۸

علیرغم مواضع ضد شوروی امام خمینی (ره)، اما تحلیل گران شوروی معتقد بودند در مقایسه با مواضع ضدآمریکایی چون خروج ایران از پیمان سنتو، برچیده شدن دو مرکز مراقبت نظامی آمریکا در بندر ترکمن و کبکان و پایان حضور نظامی آمریکا عملکرد رهبران انقلابی مثبت می باشد. عدم حمایت موثر و اجرایی از مسلمانان چچن نشان میداد سران ج.ا.ایران رویکردهای کاملا واقع بینانه را در قفقاز پی گیری می کنند.با زعامت سیدمحمدخاتمی در ایران روس ها به شدت نگران دگرگونی در تغییر روابط ایران و امریکا بودند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

درشرایط عدم همکاری شرکتهای غربی و مخالفت امریکا و اروپا با ادامه کار نیروگاه هستهای بوشهر و در پرتو دگرگونی در سیاست خارجی، قرارداد اتمام پروژه نیروگاه هسته ای بوشهر میان دو کشور به امضاء رسید. کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان ابتدا در موافقت نامه های خود حسن پای بندی به توافق های دوران اتحاد را پذیرفتند اما به زودی دریای مازندران به عرصه بازی بزرگ جدید بدل گردید. در بهمن 1382/فوریه 2003 بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای ()در بازدید از تأسیسات هسته ای نطنز و اراک شگفتی خود را از میزان توسعه فنی ایران اعلام کردند.

آخرین بروزرسانی در: